Launceston Cycling Festival Results

  • 2018

    Men’s Elite - Recycal Stan Siejka Cycling Classic

    1. Cam Ivory
    2. Raph Freienstein
    3. Ryan Stanish
    4. Joel Walsh
    5. Zack Gilmore
    6. Alistair Donohue
    7. Ben Mather
    8. Ryan Thomas
    9. Stuart Smith
    10. Liam White

    Overall Sprint Winner - Raph Freienstein
    First Sprint  -  Raph Freienstein
    Second Sprint  -  Raph Freienstein
    Third Sprint  - Dylan Sunderland
    Fourth Sprint - Tristan Ward


    FHaT Secondo Criterium

    Overall

    1. Mark Padgett
    2. George Hyde
    3. Hayden Armstrong

    Sprint 1  -  Mark Padgett
    ​Sprint 2  -  Hayden Armstrong

    Masters Unplaced:

    1. Paul McKenzie
    2. Al Glover
    3. Anthony McKenzie

    Shaw Contracting Masters Cycling Classic

    B Grade
    1. Scott Schilg
    2. Matthew Bernal
    3. Colin Locke​

    Sprint  -  Scott Schilg

    C Grade
    1. Andrew Howell
    2. Nigel Davies
    3. Martin Simpson

    ​Sprint  - Andrew Howell

    ​Women
    1. Kathryn Woolston
    2. Jessie Sawyer
    3. Catelyn Turner

    ​Sprint  - Jessie Sawyer

    ​Over 60

    Sprint  - Nigel Davies

    ​Junior’s Classic – U15 Boys
    1. Samuel McKee
    2. Kaden Adams
    3. Hayden Van Der Ploeg

     
    Junior’s Classic – U15 Girls
    1. Caitlin Spurr

    ​Junior’s Classic –U17 Boys
    1. Hamish McKenzie
    2. Lachlan Spurr
    3. Dalton Stretton

    Junior’s Classic –U17 Girls
    1. Euginie O'Rourke
    2. Zoe Wright

  • 2017

    Men’s Elite - Stan Siejka BMW Launceston Cycling Classic

    1. Ryan Cavanagh
    2. Alex Edmondson
    3. James Whelan
    4. Dylan Sunderland
    5. Cam Bayley
    6. Sascha Bondarenko-Edwards
    7. Jesse Coyle
    8. Lachlan Holliday
    9. Tasman Nankervis
    10. Ryan Standish

    First Sprint  -  Dylan Sunderland
    Second Sprint  -  Dylan Sunderland
    Third Sprint  -  Alex Edmondson


    Women’s Elite - Pipers Brook Vineyard Launceston Cycling Classic

    1. Sharlotte Lucas
    2. Macey Stewart
    3. Josie Talbot
    4. Matilda Raynolds
    5. Peta Mullens
    6. Kendelle Hodges
    7. Anya Louw
    8. Lauretta Hanson
    9. Lucy Bechtel
    10. Sarah Gigante

    First Sprint  -  Macey Stewart
    Second Sprint  -  Sarah Gigante


    Gunners Arms Hill Challenge (Men’s Elite)

    1. Cameron Ivory
    2. Tristan Ward

    Launceston BMW Secondo Criterium

    1. Mark Padgett
    2. Henley James-Smith
    3. Jim Avens

    Sprint 1  -  Paul McKenzie
    Sprint 2  -  Mark Padgett

    Masters Unplaced:

    1. Paul McKenzie
    2. George Hyde
    3. Anthony McKenzie

    Shaw Contracting Masters Cycling Classic

    B Grade

    1. Colin Locke
    2. Mike Walsh
    3. Nelson Clark

    Sprint  -  Maurice De Jersey

    ​C Grade

    1. Paul Rowlings
    2. Phil Jarvie
    3. Tyrone Farrow

    Sprint  -  Paul Rowlings

    Junior’s Classic – U15 Boys

    1. Hamish McKenzie
    2. Sam McKee
    3. Ethan Hubbard

    Junior’s Classic – U15 Girls

    1. Eugenie O'Rouke
    2. Zoe Wright
    3. Naomi Clark

    Junior’s Classic –U17 Boys

    1. Lachlan Spurr
    2. Jack Menzies
    3. Dalton Stretton

    Junior’s Classic –U17 Girls

    1. Catelyn Turner
    2. Amy Wright
    3. Meg Lamplugh

Major Supporters

    © Launceston Cycling Festival 2019-2020 | Website Donated by: Maglia Nera Tours